MarketingPortal.ro » Totul despre vanzari » Criterii de evaluare a angajatilor

Criterii de evaluare a angajatilor

de MarketingPortal.ro

Criterii de evaluare a angajatilorTags: evaluarea angajatilor, post, criterii de evaluare, resurse umane

Evaluarea angajatilor este procesul prin care se apreciaza nivelul de dezvoltare profesionala a acestora. Se poate concentra asupra progreselor realizate, precum si asupra posibilitatilor de imbunatatire a activitatii. Evaluarea salariatilor se regaseste in managementul resurselor umane.

Special pentru fermieri si producatorii agricoli!

A inceput numaratoarea inversa: este ultimul an in care puteti accesa fonduri europene din exercitiul financiar 2007-2013

Cele mai profitabile ferme agricole din Romania in 2013

Pentru informatii complete, click aici <<
Exista numeroase criterii de evaluare a angajatilor. Unele sunt extrem de relevante, in timp ce altele sunt complet inutilizabile intr-o anumita companie. Selectia criteriilor de evaluare se va face de catre fiecare conducator de organizatie, in raport cu tipul de activitate desfasurat si cu asteptarile manageriale:

- productivitatea muncii;
- calitatea lucrarilor;
- responsabilitatile postului;
- rezultatele obtinute;
- volumul activitatii desfasurate;
- cunostinte si experienta;
- conditiile concrete in care se desfasoara munca;
- importanta sociala a muncii;
- pregatirea profesionala;
- participarea la cursuri de formare profesionala;
- vechimea in companie;
- complexitate, creativitate si diversitatea activitatilor;
- disponibilitatea de a presta ore suplimentare;
- fidelitate in raport cu compania;
- cifra de vanzari;
- disponibilitate pentru lucrul in echipa;
- contacte si comunicare;
- deprinderi, mod de exprimare, temperament;
- numar de rebuturi (/zi, /saptamana, /luna);
- rezultate ale activitatii salariatilor din subordine;
- judecata si impactul deciziilor;
- colegialitate, corectitudine in raporturile de munca;
- numar de reclamatii de la clienti;
- gradul de satisfactie al clientilor;
- aptitudini organizatorice;
- numar de clienti pierduti/atrasi;
- numar proiecte finalizate.

In activitatea de evaluare, se vor avea in vedere pe de o parte criteriile generale de evaluare, apoi obiectivele individuale de performanta, apoi criteriile specifice pentru posturile cu studii superioare si, in sfarsit, criteriile specifice pentru posturile de conducere. Cu cat este mai importanta pozitia angajatului in structura organizatiei, cu atat evaluarea activitatii sale se va realiza dupa mai multe criterii.

Autor: MarketingPortal.ro

Articole conexe:

Ultima ora:

Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton

Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Abonare newsletter Aboneaza-te GRATUIT la "Revista de Marketing dinamic si Excelenta in Vanzari" pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Comentarii
0 comentarii

MARKETINGPORTAL TV

Arhiva video Moduri de optimizare site

detalii aici

Cauti un loc de munca?

Gata sa faci bani si sa fii cel mai bun in afaceri?
Nu rata informatiile noastre actualizate,
strategiile, atelierele din 2014 si SFATURILE GRATUITE de business.